123 456 7890

SJK haluaa kiittää lämpimästi joukkueista kauden päätteeksi lähteviä valmennusryhmien jäseniä sekä pelaajia.

Seuran fyysisen suorituskyvyn osaston johtajana ja edustusjoukkueen fysiikkavalmentajana kaudesta 2019 lähtien toiminut Mikko Kujala jättää tehtävät edustusjoukkueessa. Urallaan muun muassa kahdet maailmanmestaruuskilpailut Iranin valmennusryhmän jäsenenä käynyt Kujala, on ollut tärkeässä roolissa, kun SJK on rakentanut pitkäjänteisesti omaa suorituskyvyn osastoa, johon on kuulunut tärkeänä osana yhteistyö Kuortaneen Urheiluopiston kanssa.

Seuran, pelaajien ja koko seuran valmennus sekä urheilujohdon puolesta, haluan kiittää Mikkoa hänen kovasta työstään sekä sitoutumisesta edustusjoukkueen toimintaan viimeisen kahden vuoden aikana, sanoo SJK:n urheilupuolen tekninen johtajana Richard Dorman. 

SJK tulee kertomaan suorituskyvyn osaston muutoksista lisää ensi viikolla.

Kujalan lisäksi, SJK:n edustusjoukkueen videoanalyytikkona toiminut virolainen Rain Nappir, jättää seuran. SJK kiittää Nappiria lämpimästi ammattitaidon jakamisesta koko seuran videoanalytiikan parissa työskennelleille sekä panoksesta SJK:n kauteen 2020. Perheenlisäystä odottava Nappir palaa kotimaahansa Viroon ja seuraväki toivottaa hänelle mitä parhainta tulevaisuutta kotimaansa jalkapallon sekä perheensä parissa.

SJK Akatemiaa Ykkösessä kaudella 2020 sekä kauden 2019 lopun Kakkosessa valmentanut irlantilainen Thomas Dunne ei jatka seuran valmennuksessa. Seuran lähellä koko sen historian ajan ollut Dunne, johti SJK Akatemian Kakkosesta sarjanousuun Ykköseen ja sen historiallisen kauden Ykkösessä. Kausi kuitenkin päättyi putoamiseen takaisin Kakkoseen ja SJK Akatemian sekä Dunnen tiet erkanevat. SJK sekä SJK Akatemian väki kiittää Dunnea kuluneista kahdesta vuodesta ja toivottaa lämpimästi hyvää jatkoa tulevaan.

Pelaajista SJK:n jättää varmuudella puolustajat Samba Benga ja Dárvin Chávez sekä keskikenttäpelaajat Anel Rashkaj, Keaton Isaksson, Aatu Kujanpää ja Jyri Kiuru. SJK pitää edelleen neuvottelut avoimena muun pelaajaryhmän kanssa.

Keaton Isaksson pelasi SJK:n paidassa 14:sta ottelussa ja Kosovon A-maajoukkuetta edustava Anel Rashkaj 13 ottelua. Samba Benga ja Dárvin Chávez kärsivät kauden 2020 aikana loukkaantumisista ja pelit jäivät vähiin. Benga loukkaantui heti kauden ensimmäisessä ottelussa vakavasti SJK Akatemian Ykkösen ottelussa. Chávez puolestaan ennen kauden alkua pelattavassa harjoitusottelussa ja vamma ei parantunut missään vaiheessa kunnolla kauden aikana. Aatu Kujanpää ja Jyri Kiuru edustivat SJK Akatemiaa Ykkösessä. Kujanpää ei pelannut Veikkausliigassa kaudella 2020 yhtään ottelua. Kiuru tuli kahdesti vaihdosta sisään, pelaten yhteensä 40 minuuttia.

Lisäksi SJK Akatemiaa edustaneet Onni Heinonen, Juuso Takanen ja lainasopimuksella mukana ollut Teppo Marttinen jättävät seuran varmuudella. Joukkueen kapteenistoon kuuluva Arttu Aromaa, valittiin juuri SJK-junioreiden Vuoden valmentajaksi ja todennäköisesti valmennuskiireet pitävät Aromaan poissa ammattilaiskentiltä. SJK Akatemia pitää kuitenkin neuvottelut avoimena pelaajien kanssa.

SJK kiittää kaikkia nyt seuran jättäviä pelaajia panoksestaan kaudella 2020 ja toivottaa heille lämpimästi hyvää jatkoa urallaan.

Nyt SJK:n jättävien edustusjoukkueen pelaajien peleissä käytetyt tai niihin osoitetut, historialliset kolmospelipaidat, ovat mukana SJK:n pelipaitahuutokaupassa, josta voit lukea lisää tästä. Esimerkiksi Kosovon A-maajoukkueessakin pelaavan Anel Rashkaj’n pelissä käytetty pelipaita löytyy kohteena tästä. Pelipaitahuutokauppa päättyy tänään perjantaina 13.11. klo 22.00 ja löydät kaikki kohteet tästä linkistä.