123 456 7890

Chris Cleaver palasi “kotiin”
Kakkosessa pelaava Seinäjoen Jalkapallokerho on tehnyt jo kolmannen merkittävän hankinnan kauden 2011 joukkueeseensa. Seuran selkeä tavoite on nousta ensi kaudella Ykköseen ja hankinnat on tehty juuri sitä silmällä pitäen

Kaudelle 2000 Seinäjoelle Peterborough Unitedista tullut englantilainen keskikenttäpelaaja Chris Cleaver liittyy joukkueeseen Veikkausliigan Turun Palloseurasta.

Cleaverin sopimus on kestoltaan 2+2 -vuotinen.

Päättyneellä kaudella Chris voitti TPS:n paidassa SM-pronssia kausien 2008 ja 2009 tapaan. Lisäksi hän pääsi juhlimaan Suomen Cupin voittoa TPS:n kaadettua HJK:n 2-0. Aikaisemmilta kausilta Chrisin palkintokaapista löytyy SM-hopeaa AC Allianssin asussa, sekä liigacupin voitto kahdesti saman seuran paidassa.

Euroopan kentillä Chris on pelannut niin vantaalaisten kuin Turun Palloseurankin kanssa useilla kausilla.

Cleaverin odotetaan tuovan selkeää johtajuutta joukkueen keskikentälle.

Työtäpelkäämätön raataja on osoittanut vuosien saatossa olevansa yksi luotettavimmista pelaajista missä hyvänsä sarjassa hän on pelannutkaan.

Kerholle Cleaverin hankinta on todella merkittävä asia ja suomalaistunut britti on Kakkoseen todella kovan luokan vahvistus.

Siitä kertoo myös se tosiasia, että hänen kintereillään hääri edelleen useita liigaseuroja.

Cleaver tuli ensimmäistä kertaa Suomeen juuri ennen kauden 2000 alkua, jolloin Asko Ristimäen valmentama TP-Seinäjoki tarvitsi vahvistuksia Ykkösessä pelanneeseen joukkueeseensa. Hän saapui ryhmään yhdessä toisen britin, Warren Kennan, kanssa.

Jo ensimmäisellä kaudellaan Cleaver osoitti olevansa selkeä vahvistus Ykkösen tasolle. Toisella kaudella TP-Seinäjoki taisteli pitkään sarjan kärkisijoista. Lopulta FF Jaro ja FC Hämeenlinna ottivat nousupaikat ja seuraavalla kaudella Cleaver nähtiinkin pietarsaarelaisten riveissä Veikkausliigassa. Cleaverin kahden kauden saldo Seinäjoella oli 47 ottelua ja 17 maalia.

Cleaver pelasi Pietarsaaressa kaksi kautta viimeistellen 48 ottelussa 14 maalia. Pietarsaaresta Cleaver siirtyi edesmenneen vantaalaisen AC Allianssin väreihin.

Heti ensimmäisellä kaudellaan hänen kaulaansa ripustettiin kauden lopuksi hopeamitali. AC Allianssissa pelatessaan Cleaver pääsi myös juhlimaan liigacupin voittoa kahdesti. Toisessa finaaleista Cleaver onnistui myös maalinteossa.

Kahden Vantaalla vietetyn kauden jälkeen britti haki kokemuksia Ruotsista. Siellä hän edusti GIF Sundsvallia, mutta palasi Suomeen jo seuraavaksi kaudeksi.

Cleaverin perässä oli tuolloin käytännössä koko Veikkausliiga hänen valittuaan uudeksi seurakseen Turun Palloseuran. Turussa Cleaver viihtyikin aina tähän saakka.

Neljän kauden aikana Cleaver sai TPS:n väreissä kolme SM-pronssia ja kruunasi uransa Suomen Cupin voitolla TPS:n kaadettua finaalissa HJK:n 2-0.

Cleaver on ehtinyt tähän mennessä pelata 168 ottelua Veikkausliigassa viimeistellen niissä 22 maalia. Ykkösessä hänellä on tilillään 47 ottelua ja 17 maalia.

Seinäjoen Jalkapallokerholla on Cleaverin sopimuksen myötä valmiina 14 pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Tässä määrässä on Cleaverin lisäksi mukana kaksi uutta pelaajaa Ykkösen FC Viikingeistä tulleen brasilialaismaalivahti Luis Fernandon ja Veikkausliigan JJK:sta tulleen keskikenttäpelaaja Christian Sundin muodossa.

Cleaverin siirron taustalla ovat myös perhesyyt. Sillä jo seuraan siirtyneiden Luis Fernandon ja Christian Sundin tavoin myös Cleaverin avovaimo on Seinäjoelta.

Chris Cleaver
Syntynyt: 24.3.1979 Hitchin

Aiemmat seurat: Norwich City, Peterborough United, Grantham Town, King›s Lynn, Cambridge City, TP-Seinäjoki, FF Jaro, AC Allianssi, GIF Sundsvall, TPS

TP-Seinäjoki 2000 20 / 5
TP-Seinäjoki 2001 27 / 12
FF Jaro 2002 29 / 6 (29+0)
FF Jaro 2003 19 / 8 (16+3)
AC Allianssi 2004 19 / 1 (19+0) SM-hopea
AC Allianssi 2005 24 / 3 (21+3)
GIF Sundsvall 2006
TPS 2007 21 / 2 (21+0) SM-pronssi
TPS 2008 13 / 1 (11+2)
TPS 2009 22 / (21+1) SM-pronssi
TPS 2010 21 / 1 (12+9) SM-pronssi + Suomen Cupin voitto

Liigaottelut/maalit: 168 / 22
Veikkausliigadebyytti: 28.4.2002 Jazz-Jaro (0-1)
Liigamaali No 1: 19.5.2002 Jaro-Tampere Utd (2-0)
Liigadebyytti Englannissa: 29.10.1996 Peterborough v Shrewsbury