SJK piti hallitsevan Veikkausliigan mestarin pois maalipaikoilta viimeisessä harjoitusottelussa ennen Veikkausliigakauden alkua.
SJK – KuPS (0–0)
Ottelun ensimmäinen puoliaika oli tasainen ja tapahtumia oli molemmilla joukkueilla melko vähän. Vierasjoukkue KuPS piti enemmän palloa, mutta ei päässyt murtautumaan vaarallisille maalipaikoille, sillä SJK puolusti erinomaisesti KuPSin yritykset. Omassa pallollisessa pelaamisessa oli hieman haasteita ensimmäisen jakson aikana ja omatkin vaaralliset hyökkäykset olivat melko vähissä.
Toisella jaksolla peli avautui hieman ja pallon hallinta tasaantui. SJK pystyi rakentamaan peliä paremmin keskustan kautta ja mursi KuPSin prässiä muutamia kertoja hienosti. SJK sai luotua useammankin maalipaikan varsinkin nopeiden vastahyökkäysten kautta. Puolustuspelaaminen oli myös toisella puoliajalla tehokasta ja KuPSin maalipaikat jäivät jälleen vähiin.
Molemmilta joukkueilta oli paljon pelaajia maajoukkuetehtävissä ja varsinkin kotijoukkue SJK:lta oli useampi mahdollinen avauksen pelaaja poissa. Tänään nähtiin tasainen harjoitusottelu, jossa ei kuitenkaan aivan A-luokan maalintekotilanteita ei lopulta nähty.
Jarkko Wiss oli tänään tyytyväinen varsinkin puolustuspelaamiseen.
Ensimmäisellä jaksolla pallollinen pelaaminen oli hermostunutta ja vaikeaa. Syöttöketjut olivat vähissä, mutta matalan blokin puolustaminen toimi hyvin eikä vastustajalla ollut vaarallisia paikkoja.
Toinen jakso oli selkeästi parempaa pallollisena. Olimme aktiivisia ja pääsimme prässin alta pelaamalla ulos monta kertaa. Pystyimme myös luomaan enemmän uhkaa ja saimme rakennettua paremmat maalipaikat kuin vastustaja. Myös toisella puoliajalla puolustaminen toimi, eikä KuPS päässyt vaarallisille maalipaikoille.
Hyvä kollektiivinen esitys ja nollapeliin voi olla tyytyväinen. Maalipaikoissa täytyy olla vielä tehokkaampi. Kaiken kaikkiaan yli kymmenen pelaajaa puuttui tästä pelistä, mutta tämä oli hyvä osoitus siitä, että joukkueesta löytyy myös laajuutta.
Harjoitusottelut on nyt pelattu ja ensi viikolla ollaan jo tositoimissa Veikkausliigan suhteen. Ensimmäinen Veikkausliigaottelu pelataan Helsingissä HJK:n vieraana ensi viikon lauantaina 4.4. Ensimmäinen kotiottelu pelataan tasan kahden viikon päästä OmaSp Stadionilla ja vastassa on silloin IFK Mariehamn.