Seinäjoen Jalkapallokerho on tehnyt kaksivuotisen pelaajasopimuksen hondurasilaisen Alenis Vargasin kanssa. Sopimus sisältää lisäksi vuoden jatko-option.
Vargas, 21, saapuu lakeuksille Yhdysvaltain pääsarjan MLS:n Sporting Kansas Citystä. Sopimus Atlantin takana purettiin, ja Vargas siirtyy Kerhoon vapaalla pelaajasiirrolla.
–Halusin tulla SJK:hon, koska tiedän sen olevan hyvä seura. Täällä haluan saada oikeanlaisen startin kauteen ja auttaa joukkuetta olemaan parempi ja parempi joka pelissä joukkuekavereita auttaen. Tämä on minulle haaste täysin uudessa maassa ja sarjassa, ja aion antaa kaikkeni kentällä musta-kultaisten värien eteen, kertoo Vargas.
Haastokykyinen ja erityisesti nopeudestaan tunnettu Vargas tuo kentälle takuulla vielä lisää vauhtia ja tilanteita.
–Tykkään haastaa 1vs1-tilanteissa ja se onkin yksi parhaista kyvyistäni. Olen myös nopea. Haluan voittaa nopeudessa ja tehdä juoksuja linjojen taakse, jonka jälkeen tarkoituksena on tehdä maali tai ainakin saada tilanteelle hyvä päätös. Teen myös uhrauksia puolustuksen eteen jotta joukkueemme saisi puolustettua maalia ja pitää jopa nollapelin, luonnehtii Vargas ominaisuuksiaan.
Costa Ricalaisessa Fútbol Consultantsissa jalkapalloilijan uransa vasta teini-iässä aloittanut tuulennopea ja vahva laitahyökääjä Vargas allekirjoitti sopimuksen Sporting KC:n kanssa ennen kautta 2024 ja pelasi joukkueessa 20 ottelussa. Ennen edustusjoukkueeseen siirtymistä hän pelasi seuran reservijoukkueessa kaudella 2023. Sporting Kansas Cityn joukkueissa Vargas teki yhdeksän maalia ja antoi yhdeksän maalisyöttöä.
–Alenis on nopea hyökkääjä joka elää linjojen taakse juoksemisesta ja hyökkäysten päättämisestä. Hän tekee uutterasti töitä ja nauttii prässäämisestä saadakseen pallon takaisin omalle joukkueelleen. MLS:ssä pelatessaan hän on rajoittuneilla minuuteillaankin onnistunut näyttämään runsaasti laatua pelaamisessaan. Olemme innoissamme saadessamme auttaa häntä ottamaan seuraava askel huippujalkapalloilijana Euroopassa, luonnehtii tuoretta hankintaa SJK-päävalmentaja Stevie Grieve.
Lopuksi Vargas haluaa lähettää vielä terveiset SJK-kannattajille:
–Voitte odottaa parasta versiota itsestäni. Minä ja koko joukkue olemme valmiita tarjoamaan teille kaikkien aikojen kauden, lupaa Vargas.
Tervetuloa SJK-perheeseen, Alenis!
Seinäjoen Jalkapallokerho valmistautuu ensi kuussa alkavaan Veikkausliigaan ja matkustaa Uppsalaan pelaamaan harjoitusottelun Ruotsin pääsarjajoukkue IK Siriusta vastaan. Ottelu Studenternas-stadionilla käynnistyy klo 14:00 Suomen aikaa. Ottelun näet kotosuomessa Solidsportin kautta.
Veikkausliiga alkaa vierasottelulla KTP:ta vastaan Kotkassa lauantaina 5.4. Ensimmäinen kotiottelu OmaSp Stadionilla pelataan perjantaina 11.4. klo 20:00. Ottelun vastustajana on Teemu Pukin ja Alexander Ringin tähdittämä HJK.
Liput huippujännittävään kotiavaukseen ovat myynissä nyt osoitteessa ticketmaster.fi. Osta lippusi nopeasti, sillä parhaat paikat Suomen komeimmalla stadionilla myydään ensimmäisenä.