123 456 7890

Tinkelle ja Kallelle melkein elinkautista
Seinäjoen Jalkapallokerho on tehnyt kaksi merkittävää kolmivuotista pelaajasopimusta.

TP-Seinäjoen kautta Kerhoon tulleet toppari/puolustaja Kalle Taimi ja laitalinkki/puolustaja Timo Rauhala jatkavat mustanpuhuvassa sotisovassa seuraavat kolme kautta.

Virkiästä TP-Seinäjoen junioreihin jo vuosia sitten tullut Kalle oli lopputalvesta hieman jalkansa kanssa sivussa, mutta on päässyt huilkeaan kuntoon ja pelannut useamman ottelun peräkkäin edustuksessa erittäin vahvasti. Taimi mahtuu edelleen ikänsä puolesta myös SM-sarjaa pelaavaan A-juniorijoukkueeseen.

“Tinke” puolestaan on ihan ehtaa seinäjokelaista juniorituontatoa ja oli nappaamassa B-junnujen ensimmäistä SM-hopeaa TP-Seinäjoen riveissä syksyllä 2006.

Tällä kaudella “Tinke” on ottanut paikkansa avauksesta viikosta toiseen pääasiassa oikeana pakkina.

Kaksikon jatkopestien myötä Kerholla on kasassa jo 11 vähintään ensi kauden kattavaa pelaajasopimusta.

Kuten nämäkin sopimukset osoittavat, Kerhossa halutaan rakentaa joukkuetta myös oman kasvatustyön tuloksena, ei pelkästään hankinnoilla. Seuran edustusjoukkueen pelaajista on 13 saanut juniorikasvatustaan Seinäjoella ja heidän lisäkseen sekä Miika Asunmaa, että Toni Kujala ovat olleet Kerhossa mukana seuran perustamisesta asti.