SJK on tehnyt uuden pelaajasopimuksen guinealaisen 23-vuotiaan, Saksan Bundesliigassakin debytoineen, Momo Cissén kanssa. Sopimus kattaa loppukauden 2026 ja sisältää option myös jatkosta. Cissé liittyy SJK Akatemian joukkueeseen.
Alkhaly Momo Cissé on syntynyt Guineassa Conakryn kaupungissa vuonna 2002, missä hän aloitti pelaamaan jalkapalloa 4-vuotiaana. Vuonna 2013 hän muutti Pariisiin ja vuoden Ranskassa asumisen jälkeen Momo liittyi Paris FC:n organisaatioon. Cissé pelasi Ranskassa myös Le Havren akatemiassa, ennen siirtoaan Saksan Bundesliigajoukkue Stuttgartiin. Stuttgartissa tuli myös debyytti Saksan kovatasoisessa Bundesliigassa, missä otteluita kertyi viisi. Saksasta tie vei seuraavaksi kahden kauden ajaksi lainalle Puolaan Wisla Krakowiin, joka pelasi tuolloin Puolan pääsarjaa ja toisella kaudella Puolan toiseksi korkeinta sarjatasoa.
Cissén palattua Puolasta Stuttgartiin hän loukkasi takareitensä pahasti, joka on pitänyt hänet sivussa pelikentiltä jopa 2,5 vuotta. Nyt hän on vihdoin kuntoutunut loukkaantumisestaan täysin ja hakee uutta nostetta uralleen Seinäjoelta.
Cissé on pelipaikaltaa laituri tai hyökkäävä keskikenttäpelaaja.
SJK Akatemian päävalmentaja Paulo Lopes kuvailee Momoa pelaajana seuraavasti:
Momo on nopea laituri tai kymppipaikan pelaaja ja hän käsittelee samalla palloa taitavasti. Hyökkäysalueen päätöksenteko on hyvällä tasolla, pystyy ohittamaan pelaajia 1v1 tilanteissa sekä viimeistelemään hyökkäyksiä.
Momo Cissé:
Olin pitkään sivussa loukkaantumisen vuoksi, mutta nyt olen täydessä iskussa ja haluan päästä taas parhaaseen mahdolliseen pelikuntoon, joten saapuminen Seinäjoelle tuntui hyvältä valinnalta minulle. Haluan samalla auttaa myös joukkuetta omalla panoksellani saavuttamaan tavoitteet loppukauden osalta. Olen iloinen, että olen nyt SJK:ssa enkä malta odottaa, että pääsen taas pelaamaan.
Tervetuloa Momo!