SJK on tehnyt sopimukset kolmen lupaavan nuoren pelaajan kanssa.
Seinäjoen Jalkapallokerho ja 16-vuotias Eze Onuoha ovat solmineet pelaajasopimuksen. Artikkelin pääkuvassakin esiintyvä, MPS:ssä jalkapallon aloittanut keskikenttäpelaaja Onuoha on pelannut sittemmin FC Hongassa, ja siirtyi nyt Seinäjoelle haastavamman ympäristön houkuttelemana. Keväällä Onuoha kävi testijaksolla FC Torinon U17-joukkueessa. Nyt solmittu sopimus Onuohan kanssa ulottuu kauden 2027 loppuun ja sisältää vuoden jatko-option.
Seinäjoelle saavuttuaan Onuoha on ehtinyt jo treenaamaan Ykkösliigajoukkueen mukana, ja hän onkin tykästynyt aikaansa Seinäjoella.
–Täällä on tosi hyvät olosuhteet kehittymiseen ja treenien laatu on loistava. Joukkueessa on paljon kilpailua pelipaikoista, joka on hyvä asia, ja minut on otettu hyvin vastaan täällä. Tavoitteenani on päästä pelaamaan ensin paljon Ykkösliigassa ja sitten nousta edarin pelaajarinkiin, kertoo Onuoha kuulumisiaan.
Adam Alomari on 16-vuotias Käpylän Pallon kasvatti. Alomari ehti päästä jo maalin makuun OmaSp Stadionilla, kun hän viimeisteli komean yksilösuorituksen jälkeen maalin VIFK:n verkkoon Kakkosen ottelussa 29.7. SJK ja Alomari ovat kirjoittaneet pelaajasopimuksen, joka ulottuu kauden 2026 loppuun ja sisältää vuoden jatko-option.
Daniel Mbumba on 16-vuotias hyökkääjä, joka on aloittanut jalkapalloilunsa FC Raahessa. Mbumba on lisäksi pelannut myös Tervarien ja Herculeksen paidoissa. SJK:n ja Mbumban välinen sopimus kattaa kuluvan kauden lisäksi kaksi seuraavaa kautta ja sisältää jatko-option vuodeksi.
Tervetuloa Kerhoon, Daniel, Adam ja Eze!
Kesän siirtoikkunan aikana muutoksia pelaajistossa
SJK on aiemmin tiedottanut 23-vuotiaan Armaan Wilsonin siirrosta KTP:stä Seinäjoelle. Keskikenttäpelaaja Wilsonin kanssa solmittu diili kattaa kaudet 2025-2027. Hän on ehtinyt jo pelaamaan viidessä Veikkausliigaottelussa.
–Olen innoissani liittyessäni SJK:hon. En malta odottaa, että pääsen taistelemaan seuran ja fanien puolesta. Nyt töihin – voitetaan pokaaleja tänä kautena, maalaili Wilson heinäkuun alussa saapuessaan Kerhon riveihin.
Niin ikään Kerho tiedotti aiemmin kesällä 29-vuotiaan laitapuolustaja Murilon paluusta SJK:hon. Kausilla 2020 ja 2021 suomalaisten Veikkausliigafanien tietoisuuteen itsensä läpi lyönyt Murilo siirtyi talvella 2022 HJK:n miehistöön, ja palasi lakeuksille kaudeksi 2023. Kauden päätteeksi Murilo siirtyi Malesian pääsarjan Johor Daruliin, josta palasi nyt Seinäjoelle. 2025 loppuun kestävän sopimuksen teon jälkeen Murilo on ehtinyt pelaamaan kahdessa Veikkausliigaottelussa ja UECL-karsintaottelussa KÍ Klaksvíkiä vastaan.
24-vuotias hyökkääjä Momodou Bojang siirtyi vapaalla siirrolla Norjan toisen sarjatason Raufoss IL:ään. Seinäjoelle kesällä 2024 Marokon KACM Marrakechista siirtynyt Gambialainen Bojang viimeisteli Veikkausliigassa tällä kaudella yhden maalin ja antoi yhden maalisyötön. SJK Akatemian joukkueessa Ykkösligassa hän teki kolmessa pelaamassaan ottelussa neljä maalia.
Kevättalvella 2024 SJK Akatemiaan saapunut ja sittemmin edustusjoukkueeseenkin noussut nigerialainen puolustaja ja keskikenttäpelaaja Nathaniel Tahmbi siirtyi vapaalla siirrolla Veikkausliigan KTP:hen heinäkuussa. 22-vuotias Tahmbi keräsi vyölleen Seinäjoella yhdeksän peliä kakkosessa, 11 peliä Ykkösliigassa ja kolme peliä Veikkausliigassa.
SJK on myös purkanut pelaajasopimukset yhteisymmärryksessä Aapo Hyppösen, Sebastian Savinin ja Sulaiman Shehun kanssa.
Toivotamme hyvää jatkoa kaikille SJK:sta eteenpäin siirtyneille pelaajille!