SJK ja Itävallan pääsarjaseura SV Ried ovat päässeet yhteisymmärrykseen SJK:n puolustaja Samuel Chukwudin siirrosta SV Riedin riveihin. SJK saa siirrosta korvauksen ja osapuolet ovat lisäksi sopineet mahdolliseen jatkosiirtoon liittyvistä ehdoista.
Färsaarten maajoukkuetoppari Chukwudi tuli Seinäjoelle 2025 vuoden tammikuussa färsaarelaisesta HB Tórshavnista ja ehti edustamaan SJK:ta puolentoista kauden aikana 41 ottelussa, joissa syntyi myös 4 maalia. Vahva ja isokokoiseksi toppariksi varsin nopea Chukwudi vakiinnutti nopeasti paikkansa SJK:n puolustuslinjan tukipilarina ja Veikkausliigan eliittitopparina.
Chukwudi haluaa kiittää SJK-yhteisöä ajastaan Seinäjoella.
Kiitos SJK näistä puolestatoista vuodesta. Olen nauttinut jokaisesta hetkestä, jonka sain pelata OmaSp Stadionilla. Kiitos kannattajille myös kaikesta tuesta vierasreissuilla. Onnea loppukauteen! Aion varmasti seurata jokaista ottelua, päättää Chukwudi.
Kiitos Samuel panoksestasi SJK:ssa ja onnea uusiin haasteisiin!