123 456 7890

Haanpää Kerhon luotsiksi
Seinäjoen Jalkapallokerhon uudeksi valmentajaksi on ensi kaudelle valittu nyt kakkosvalmentajana toimiva Esa Haanpää, joka on tällä kaudella vastannut myös Nelosessa pelaavan TP-Seinäjoen valmentajan tehtävistä.

Sarjan loppuun valmennuspestiä hoitaa kuitenkin edelleen Jari Kujala, joka korvasi kesäkuussa Thomas Dunnen.

Kujala jää Kerhon valmentajan paikalta sivuun omasta halustaan. Kausi on ollut raskas ja siviilityö vaatii perheen lisäksi oman osansa ajasta. Terveyttään ei varmasti kukaan ole valmis lajille uhraamaan, joten Kujalan päätös on varmasti oikea, joskaan ei toivottu. Kujalan valmennuksessa Kerho nimittäin käänsi kurssinsa melko mukavaksi.

Haanpää siis ottaa valmennusvastuun kauden jälkeen. Seuran puheenjohtajan Mikko Latomäen mukaan joukkueen kasaaminen ensi kaudelle aloitetaan välittömästi.

Tällä hetkellä Kerholla on sopimus valmiina kymmenen maalia tehneen Tommi Haanpään, Jukka Aholan ja Tiitus Lehtisen kanssa.

Seuran toiveena on pystyä pitämään nykyinen runko mahdollisimman hyvin kasassa.op”