123 456 7890

Alkavalla kaudella SJK ottaa käyttöön uuden Adidaksen valmistaman kolmospeliasun. SJK:n kotipeliasu on perinteisesti mustakultainen ja vieraspeliasu valkoinen. Tarvittaessa vierasotteluissa voidaan kuitenkin joutua käyttämään kolmatta vaihtoehtoa. SJK tulee pelaamaan uudella kolmosasulla myös yhden kotiottelun, joka on samalla seuran Yhteisöllisyysottelu.

Kolmospeliasun värit juontavat juurensa SJK:n historiasta, vuonna 2007 yhteen fuusioituneiden Sepsi-78:n ja TP-Seinäjoen kotipeliasujen väreistä. Molemmat seurat viettävät tänä vuonna juhlavuottaan, sillä Sepsin perustamisesta tulee kuluneeksi 90 vuotta ja TP:n 65 vuotta. Valitsemalla kolmospaidan väriksi sinisen ja oranssin, haluamme kunnioittaa kaupunkimme pitkää jalkapallohistoriaa sekä muistuttaa yhteisöämme juuristamme.

Sinisen ja oranssin värin ohella paidan niskaan ommeltu teksti ”ei luovuteta nytkään” muistuttaa ajanjaksosta, josta selvisimme yhdessä. Läpi paidan kulkeva sininen juova puolestaan symboloi Sepsin sinisen ohella kaupungin halki virtaavaa jokea ja kunnioittaa tällä tavalla 60 vuotta täyttävää Seinäjoen kaupunkia. Seinäjoen jalkapalloseurojen historiasta ja SJK:n synnystä, voit lukea lisää tästä linkistä.

Uusi kolmospeliasu julkistettiin SJK:n Ei Luovuteta Nytkään -kampanjassa, erillisellä tätä tarkoitusta varten perustetulla nettisivulla. Kampanjan avulla SJK-yhteisö tuki seuraa koronaviruksen aiheuttamassa taloudellisessa tilanteessa, ostamalla lippuja myöhemmin tällä kaudella pelattavaan Yhteisöllisyysotteluun. Jokainen lipunosto avasi kuvasta yhden luukun, joka paljasti lisää tulevasta peliasusta. Kampanja päättyi 31.5. ja peliasu on nyt julki. Kampanjaan osallistuneet osallistuvat lisäksi nimikirjoituksin varustetun kolmospeliasun arvontaan sekä saavat muistoksi kolmospeliasun julkistuskuvasta tehdyn julisteen. Tällä kaudella pelattavassa Yhteisöllisyysottelussa tullaan kunnioittamaan seurayhteisöä, Seinäjoen kaupunkia ja kaupungin jalkapallohistoriaa. Kyseiseen otteluun tullaan kutsumaan merkittäviä pelaajia tai joukkueita SJK:n synnyn taustalla vaikuttaneista seuroista. Ottelusta tiedotetaan lisää, kun Veikkausliigan otteluohjelmat ja muut aikataulut ovat selvillä.

SJK kiittää kaikkia kampanjaan osallistuneita lämpimästi. Kampanjan kautta saatavilla tuloilla oli suuri merkitys seuran päivittäiseen toimintaan koronaviruksen aiheuttamassa tilanteessa.