SJK Akatemia haki Tammisaaresta yhden pisteen pelattuaan 1-1-tasapelin EIF:n vieraana. EIF siirtyi johtoon ensimmäisellä puoliajalla, mutta Akatemia nousi toisella puoliajalla sen rinnalle.

EIF – SJK Akatemia 1–1 (1–0)
1–0 Kaufmann 18′
1–1 Berjali 52′

Tasapelitulos pitää SJK Akatemian mukana taistelussa Ykkösliigan karsintapaikasta, mutta mahdollisuudet ovat enää hyvin pienet. Karsintapaikka ei ole enää omissa käsissä, vaan sen saavuttaminen vaatii nyt tulosten menemistä Akatemian kannalta poikkeuksellisen suotuisasti. Pettymys on suuri, mutta niin kauan kuin mahdollisuus on olemassa, taistelu jatkuu.

Seuraavaksi edessä kauden viimeinen kotiottelu, kun 11.10. sunnuntaina vastaan asettuu Veikkausliigaan nousunsa varmistanut FC KTP.

Ottelukooste:

Tule kannustamaan SJK Akatemiaa toistaiseksi viimeiseen Ykkösliiga kotiotteluun OmaSp Stadionille Su 11.10. klo 16:00