123 456 7890

SJK kohtasi Suomen Cupin 5. kierroksella Kakkosessa pelaavan PEPOn Lappeenrannasta. Vierasjoukkue taisteli urhoollisesti, mutta tasoero oli kuitenkin sen verran suuri, että SJK nappasi ottelusta rutiinilla voiton.

SJK – PEPO 3–0 (2–0)
1–0 Djaló 11′
2–0 Djaló 37′
3–0 Paananen 73′

Ensimmäisen jakson, kuten myös koko ottelun pelin kuvan oli selvä: SJK piti palloa ja PEPO puolusti syvällä, pyrkien suojelemaan maalinedustaa. Ensimmäisen kympin aikana aivan ykkösluokan maalintekotilanteita ei juuri nähty ja PEPO taisteli hyvin. 11. peliminuutilla SJK siirtyi kuitenkin johtoon, kun Aapo Boström pääsi murtautumaan oikealta keskityspaikkaan ja antoi hyvän pallon takatolpalle, mistä Ussumane Djaló puski pallon maaliin. Toinen maali nähtiin 37. minuutilla saman kaverin toimesta. Joonas Kekarainen pelasi pallon keskelle ja ”Mani” laukoi suoraan ilmasta pallon PEPOn maaliin.

Pelin kuva säilyi samanlaisena toisella jaksolla SJK:n pitäessä palloa. PEPO sai toisen jakson alkuun muutaman hyökkäyksen luotua, mutta mitään vaarallisempaa niistä ei kuitenkaan nähty. SJK sai rangaistuspotkun 65. minuutin tienoilla, kun Prosper Padera kaadettiin boksin sisällä. Kasper Paananen laukoi pilkun kuitenkin yli maalin. Maalin jälkeen PEPO sai lyötyä painetta SJK-päätyyn ja oli lähellä maalintekoakin, mutta Oskari Väistö sai blokattua hyvän laukauksen. 73. minuutilla Joonas Kekarainen keskitti oikealta laidalta ja Kasper Paananen pääsi kuittaamaan missatun pilkun ja puski pallon maaliin.

Enempää osumia ei nähty kumpaankaan päähän, joten SJK jatkaa matkaa kohti 6. kierrosta. Seuraava vastustaja tulee otteluparista FC Honka – KuPS Akatemia tai mikäli SJK Akatemia etenee huomenna myös jatkoon omasta ottelustaan KPV:tä vastaan, niin silloin sääntöjen mukaan saman seuran joukkueiden tulee kohdata toisensa 6. kierroksella.

Jarkko Wiss oli tyytyväinen tänään ammattimaiseen esitykseen ja antoi vastustajalle pisteet hyvästä taistelusta.

Asennoituminen otteluun oli hyvä ja olimme sitä myöden hyvin pelissä mukana. Saimme ensimmäisellä jaksolla ne helpottavat maalit, jotka auttoivat. Muutenkin hyviä hyökkäyksiä ja hyviä viimeistelyjä. Meiltä tänään solidi esitys.

Vastustajalle hatun nosto siitä, että he yrittivät loppuun asti ja olivat kunnianhimoisia. Heillä oli urheilullinen joukkue ja jaksoivat juosta.

Kiitos PEPOlle hyvästä ottelusta ja hienosta taistelusta!

SJK pelaa Veikkausliigassa seuraavan kotiottelunsa tämän viikon lauantaina 16.5. ja tuolloin lakeuksille saapuu Veikkausliigaa johtaja FC Inter Turusta. Otteluun pääsyliput löytyvät Ticketmasterista.